ANTİ AGİNG NEDİR, ANTİ AGİNG HAKKINDA

ANTİ AGİNG NEDİR, ANTİ AGİNG HAKKINDA

Kelime anlamı olarak yaşlanma karşıtı demek olan anti aging, birçok ürünü ve yöntemi kapsayan geniş bir skalaya sahiptir. Son zamanlarda kullanılan birçok ürün ne yazık ki yaşlanmayı ve yaşlanma etkisini arttırmakla beraber çeşitli zararları da beraberinde getiriyor.

Anti aging kelimesinin anlamını biraz daha açacak olursak, yaşlanmayı yavaşlatan, yaşlanmaya etki eden sebepleri olabildiğince en aza indiren, kısaca yaşlanmanın beraberinde getirdiği kırışma ve sarkma gibi olumsuzlukları ortadan kaldıran şeyleri içeren geniş bir skaladır.

Yaşlanma karşıtı olan anti aging kelimesini bildikten sonra bilinmesi gereken en temel nokta, yaşın artması dışında yaşlılığa sebebiyet veren nedenlerdir. Bu nedenleri kısaca özetleyecek olursak:

*Hormonal faktörler sizi erkenden yaşlandırabilir, beraberinde çeşitli sağlık sorunları getirebilir.

*Kalitesiz yaşam biçimi de yaşlanmaya neden olan etkiler arasındadır. Yanlış beslenme (sağlıksız besinleri sıklıkla tüketme), aşırı alkol ve sigara kullanımı gibi faktörler de bu etkiler arasında yer alır.

*Kalitesiz ve sağlıksız kozmetik ürün tercihi ciddi sağlık sorunları ve beraberinde erken yaşlanma gibi sebepler meydana getirmektedir.

*Hareketsiz bir yaşam biçimini benimsemek de yaşlılığa sebebiyet veren etkiler arasındadır. Hareketsiz kalan insan vücudu tembelleşecek, tembelleşen insan vücudu da beraberinde yaşlılığı getirecektir.

Daha birçok neden sıralamak mümkündür.

Anti aging için çeşitli ürünlerin ve yöntemlerin bulunduğunu belirtmiştik. Bunların yanında doğal anti aging yöntemleri de bulunmaktadır. Bilinen doğal yöntemler şu şekildedir:

*Uyku doğal yöntemlerin başında gelmektedir. Uykusuzluk ve uykuyu önemsememek çeşitli sağlık sorunlarını getirdiği biliniyor. Aynı zamanda birçok yararı bulunan düzenli uykunun bir anti aging yöntemi olduğu biliniyor.

*Mutlu bir yaşama ve mutlu bir kişiliğe sahip olmanın insanı gençleştirdiği ve sağlık verdiği biliniyor. Bununla beraber doğal bir anti aging yoludur.

*Sık sık egzersiz yapmak her insan için geçerli olan, sağlıklı yaşamın temel noktalarından biridir. Sadece sağlıklı yaşamayı değil, yaşlanmayı da yavaşlatan oldukça etkili bir yöntemdir.

*Alkol ve sigara tüketmemek de önemli bir role sahiptir. Her noktada yaşam kalitesini düşüren alkol ve sigara, kullanılmadığında doğal bir anti aging oluyor.

*Şekerden olabildiğince uzak durmak, mümkün olduğunda yemeklerde kullanılmaması gereken bir madde olmakla beraber, erken yaşlanmayı da beraberinde getirmekte. Bu yüzden olabildiğince uzak durmak gerekmektedir.

*Ve son olarak da sağlıklı beslenmek erken yaşlanmayı önler. Sağlıklı ve her şeyin yeteri miktarda tüketimi hayatımızda büyük önem taşımakta, bizler için sağlıklı yaşamın ilk adımında yer almaktadır.