ÇOCUKLAR İÇİN DİŞ MACUNU VE ÇOCUKLARDA DİŞ FIRÇALAMA ALIŞKANLIĞI

ÇOCUKLAR İÇİN DİŞ MACUNU VE ÇOCUKLARDA DİŞ FIRÇALAMA ALIŞKANLIĞI

Oldukça hassas bir yapıya sahip olan çocukların dişleri, yetişkin bireylerin kullandığı diş macunlarını kaldıramazlar. Çok daha hassas olduklarından dolayı normal diş macunları çocuklara ağır gelmekte ve zarar vermektedir. Çünkü bireylerin diş temizliğinde duyduğu ihtiyaç ile çocuklardın duyduğu ihtiyaç bir değildir. Bundan dolayı günümüzde çocuklar için diş macunu üretilmiş, çocukların diş sağlıkları düşünülmüştür.

Çocukların kullandıkları diş macunlarının içeriğinde bazı uzmanlar daha yoğun miktarda floroid bulunması gerektiğini söylemişlerdir. Çünkü diş çürümesi gibi sorunlarla daha çok karşılaşan çocuklarda, bu durumu azaltmak için floroid içeriği daha yoğun diş macunu kullanmak uygun görülmüştür.

Daha hassas bir yapıya sahip oldukları için, içeriğindeki kimyasal maddeler en az olan diş macunları çocuklar için üretilmekte.

Aynı zamanda çocuklar diş fırçalarken istemeden de olsa diş macununu yutmaktadırlar. Normal bir diş macununun yutulması çok tehlikeli bir durum olduğundan, uzmanlar bunu göz ardı edememiş ve yutulduğunda mideye ve diğer organlara zarar vermeyecek ürünler üretilmiştir. Bundan dolayı çocuğunuza yetişkinler için diş macunu kullandırmak yerine çocuklar için diş özel olarak üretilen dil macunlarını kullandırmalısınız.

Bazı çocuklar acı bir tattan dolayı diş fırçalamak istemediklerini söylerler. Çocuklar için üretilen macunlarda bu acı tat çeşitli ürünlerle bastırılmış, diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak amaç edinilmiştir.

Çürümeye ve zarar görmeye çok müsait olan çocukların dişleri için beyazlatma ve bakım oranı yüksek maddeler de çocuklar için diş macunlarında mevcuttur.

Tabii bu macunların içinde bulunan maddeler, zarar verme etkisi az olan maddelerdir.

Peki çocuklarda diş ve ağız bakımı nasıl olmalıdır?

Çocuklar için fırçalama alışkanlığı tabii ki doğuştan gelen bir özellik değildir. Bundan dolayı fırçalamayı beraber yapmanız onlar için alışkanlık kazanmada yardımcı olacaktır. Bu işlem gerçekleşirken, fırçalamayı tek başına yapması ona sorumluluk duygusu yüklediğinden gerekmedikçe müdahale etmemelisiniz. Fırçalamaktan kaçan çocuklar için uzmanlar onlara birkaç tane diş fırçası alınmasının yararlı olacağını söylemişlerdir. Farklı renk ve desenlerde olan diş fırçalarının onların isteklerini arttırdığını da belirtmişlerdir. Dişlerini en az iki dakika fırçalamaları gerekmektedir. Bu süre çocuklara uzun geldiğinden, bu işlemi bir oyuna çevirmek yararlı olacaktır. Ayrıca fırçalama esnasında dillerin de fırçalanması gerektiğini anlatmalısınız. Bunların yanında yumuşak bir diş fırçası seçimi çocuklar için özel macun kullanmak gerekmektedir. Çocuğunuza ilk olarak evden çıkmadan önce yatmadan önce diş fırçalamanın önemini kavratmalı ve faaliyete geçirmelisiniz.