DERMOKOZMETİK NE ANLAMA GELİR? DERMOKOZMETİK VE KOZMETİK ARASINDAKİ FARK NEDİR?

DERMOKOZMETİK NE ANLAMA GELİR? DERMOKOZMETİK VE KOZMETİK ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Dermokozmetik tanımı cilt için kullanılan bir tanımdır. Cilt sağlığı ve temizliğini sağlayan dermokozmetik ürünleri, yapım aşaması, hazırlanma şekilleri vb. gibi durumlardan dolayı kozmetik ürünlerden ayrılmaktadır. Dermokozmetik olarak adlandırılan ürünlerin çoğu eczanelerde satışa sunulmaktadır. Ancak şu da bilinmelidir ki eczanede satılan her ürünü dermokozmetik olarak adlandırmak mümkün değildir ve bu yanlış bir durumdur. Zaten bir ürüne tanım olarak dermokozmetik demek için bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Aktif olan maddeleri içermelidir. (kojik asit, glikolik asit vb.) Bu tür maddelerin yanında çeşitli doğal ürünleri de içerebilmektedir. (Lavanta, papatya, melisa vb.) Dermokozmetik ürünler cilt sorunlarını önleme ya da en aza indirme amacıyla kullanılır. Hatta bazıları reçete ile satılabilmektedir. Bu ürünler cilt sorunlarını (leke, sivilce, kuruluk, hassasiyet, temizleme vs.) ele alır. Bazı hastalıkların yarattığı hassasiyeti gidererek, hastalığı rahatlatmak için de kullanılır. (Örn; Gül hastalığı)

Faydaları olduğu kadar yan etkileri de görülebilir. Bu yüzden cilt tipinizi çok iyi tanımalı ve gereken talimatlara uyulması gerekmektedir. Eğer emin olamıyor ve kendinize güvenemiyor iseniz, uzman hekimden yardım alarak gereken dermokozmetik ürününü kullanmak en doğru seçenek olacaktır.

Bu ürünler satışa sunulmadan önce büyük bir hassasiyet isterler. Bundan dolayı da adeta ilaç üretiyormuş gibi aşamalardan geçerler. Bu ürünler üretildikten sonra birçok cilt tipinde test edilir ve yan etkileri, olası komplikasyonlar hakkında ciddi bir titizlik ile satışa sunulurlar. Bu ürünler krem, tonik, serum jel vb. ürünleri kapsamaktadır.

Peki sıklıkla karıştırılan dermokozmetik ve kozmetik arasındaki fark nelerdir?

*Dermokozmetik ürünler klinik testlerden geçip, titizlikle denetlenmiş ürünleri kapsar. Kozmetik ürünler ise çoğunlukla tüm cilt tiplerine etki eden ve çoğunlukla güzellik için tercih edilen ürünler olduğundan her cilt tipi için ayrı ayrı testlerden geçmemiştir.

*Dermokozmetik ürünler her cilt tipine yönelik ayrı sorunları kapsayan, ayrı ürünlerdir. Oysa kozmetik ürünlerinde bu tarz bir ayrın neredeyse yok denecek kadar azdır.

*Dermokozmetik ürünlerin içeriğindeki maddeler büyük bir titizlikle seçilirken, kozmetik ürünlerde bu skala daha geniş ve gevşektir. Bundan dolayı dermokozmetik ürünler doğal koku renk içerirken, kozmetik ürünler tamamen yapay renk ve aşırı koku içerirler. Bundan dolayı da dermokozmetikler ürünler daha pahalı olmaktadır.

Ayrımı kısaca özetleyecek olursak, dermokozmetik tüm cilt tipi ve sorunları için özel olarak, titizlikle üretilirken, kozmetik ürünler daha geniş bir çerçeveyi kapsamakta ve çoğunlukla genel tanımı karşılamaktadır.