ÇÜRÜMELERE KARŞI KORUMA NASIL OLMALIDIR? DİŞLER NEDEN ÇÜRÜMEKTEDİR?

ÇÜRÜMELERE KARŞI KORUMA NASIL OLMALIDIR? DİŞLER NEDEN ÇÜRÜMEKTEDİR?

Oldukça hassas bir yapıda olan dişler, çeşitli faktörlerden dolayı çürümektedir. Farkında olmadan yaptığımız, sürekli olarak yediğimiz yiyecek ve içeceklerden dolayı dişler ne yazık ki çürüme göstermektedir. Bu sebeplerden dolayı çürükleri ihmal etmemeli, çürüklere karşı koruma yollarını bilmemiz gerekmektedir. Ama bunlardan önce dişlerin neden çürüdüğünü de bilmemiz gerekmektedir. Dişlerin çürümesine sebep olan faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

*En başta her gün tükettiğimiz yiyecekler gelmektedir. Yemek yedikten sonra dişler fırçalanmazsa eğer, yiyecek artıkları diş üzerinde kalıp dişlere yapışmaktadır. Yapışan bu yemek artıkları temizlenmediği sürece ne yazık ki bakterilere yol açmaktadır. Bakteriler de zamanla çürükleri meydana getirip, oldukça acılı bir süreç yaratmaktadır.

*Sürekli olarak yenilen şeker ve içerisinde şeker barındıran yiyecekler diş minesi için oldukça büyük bir tehdittir. Zamanla bu şekerler diş minesine zarar verip oyduğu için çürükler meydana gelmeye başlamaktadır.

*Dişte bulunan bakteriler eğer dişler düzenli fırçalanmazsa, dişleri geçen bir süre zarfında çürütür. Bundan dolayı dişleri düzenli fırçalamak gerekmektedir. Düzenli fırçalanmazsa dişler zarar görmekte, zamanla çürükler meydana gelmektedir.

*Unlu besinler de dişlerde çürüğe neden olan en büyük etkiler arasındadır. Un dişler için büyük bir tehdit oluşturur.  Eğer fırçalanıp, un ve unlu besinlerden kalan kalıntılar temizlenmezse bir süre sonra çürükler meydana gelmektedir ki bu süreç oldukça acı veren bir süreçtir.

*Asitli yiyecek ve içeceklerin sıklıkla tüketimi, dişleri bir süre sonra oymakta ve diş minesine oldukça zarar vermektedir. Oldukça zarar gören mine de beraberinde kaçınılmaz diş çürüklerini meydana getirmektedir.

*Aileden gelen genetik faktörler de çürüme de büyük bir rol oynar. Aileden gelen genetik faktörlerden dolayı oldukça hassas olan dişler, diğer insanlara kıyasla daha çabuk çürüme göstermektedir. Örneğin az bir miktarda şekerli besin yiyen normal bir insanda çürüme görülmezken, genetik faktör mağduru insanlarda hemen çürüme meydana gelmektedir.

Diş çürüklerinin yukarıdaki nedenler başlıca olmakla beraber, birçok sebebi bulunmaktadır. Çürüme önlenebilir. Bu önlemlerin başında düzenli diş fırçalama gelmektedir. Düzenli diş fırçalanması bakterilerin üremesini önlediğinden dolayı çürük oluşumunu engelleyecektir. Ayrıca fırçalamada kullanılan diş fırçası da önemli yere sahiptir. Tüm diş ve diş aralarına uzanan diş fırçaları ve yumuşak başlı diş fırçaları tercih edilmelidir. Yiyecek ve içecek kullanıma dikkat etmeli, asitli ve şekerli, aynı zamanda unlu besinlerin tüketimi en aza indirilmelidir. Çok şiddetli ağrıyla seyreden diş çürüklerinde mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır.