DİŞ ETİ KANAMALARINA SEBEP OLAN FAKTÖRLER NELERDİR?

DİŞ ETİ KANAMALARINA SEBEP OLAN FAKTÖRLER NELERDİR?

Çok fazla hassas olan dişler çeşitli sebeplerden dolayı pek çok hastalığa yakalanmaktadır. Çürüme, sararma gibi olan diş sorunlarının yanında önemli olarak diş eti kanamaları da görülür. Ülkemizde ağız bakımını düzenli olarak yapmayan, diş ve diş etleri normalden daha da hassas insanlarda görülen diş eti kanamaları oldukça zor bir süreci kapsamaktadır.

Kanamalar pek çok sebepten dolayı meydana gelebilmektedir. Bilinen en yaygın diş eti kanamaları sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

*En bilindik ve bir o kadar da önemli nedenleri arasında iltihaplanma gösterilir. Düzenli olarak yapılmayan ağız bakımında, ağız içinde oluşan bakteriler iltihaplanmaya sebep olur. Bu iltihaplanma özellikle fırçalama sırasında kanama ile beraber varlığını göstermektedir. Diş eti kanaması şikayetiniz varsa ilk iş düzenli bir ağız bakımıyla bakterileri yok etmek olmalıdır.

*Dişleri oldukça sert bir diş fırçasıyla ve aynı zamanda normalden daha çok bastırarak fırçalanan dişler kanamaya neden olmaktadır. Günümüzde bireyler, çok fazla bastırarak fırçalanan dişlerin daha çabuk beyazlayacağını düşünürler. Bu düşünce yanlış ve tehlikelidir. Fırçalama esnasında diş etlerine de temas eden diş fırçası ne yazık ki kanamalara sebebiyet vermektedir.

*Ağız bakımında önemli rol oynayan diş iplerinin yanlış kullanımı da kanamaya sebep olur. Diş ipini çok fazla derinden ve derine inmekle beraber sert hareketlerle kullanmak da diş eti kanamalarına yol açmaktadır.

*Protez kullanıyor iseniz, protezin tam tamına oturmasına dikkat etmelisiniz. Yapılan araştırmalar sonucu tam oturmayan protezlerin diş eti kanamalarına sebep olduğu söylenmiştir.

*Çeşitli hastalıklar sonucu kullanılan kan sulandırıcı ilaçlar da hassas olan dişlerde diş eti kanamalarına sebep olabilmekte.

*Hormonal değişiklik yaşadığınız bir dönemde iseniz (hamilelik, menopoz, regl dönemi vs.) diş eti kanamaları yaşamanız normal sayılacaktır.

*Ayrıca diş eti kanamaları bazı hastalıkların habercisi de sayılabilmektedir. Lösemi, kalp hastalıkları, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları bu hastalıklara örnek gösterilebilmektedir.

*İlerleyen yaşlarda diş eti kanamaları görülmesi olağandır. Çünkü yaş ilerledikçe vücut yapısından dolayı ağız içerisinde oluşan tükürük salgısı azalma göstermektedir. Azalan tükürük salgısı bakteri oluşumunu artırmaktadır. Artan bakteriler de beraberinde çeşitli diş ve diş eti hastalıkları getirmektedir.

*Sigara ve/veya tütün kullanımı diş ve etlerinde hassasiyet yaratacağından diş eti kanamaları da kaçınılmaz olacaktır.

*Genetik faktörler de diş eti kanamalarına sebep olan nedenler arasında gösterilir.

*Bu nedenlerin yanı sıra stres, dişleri sık sık gıcırdatmak, sağlıksız ve kötü beslenme de diş eti kanamalarına sebebiyet vermektedir.