DİŞLERDE GÜNLÜK TEMİZLEME NASIL OLMALIDIR?

DİŞLERDE GÜNLÜK TEMİZLEME NASIL OLMALIDIR?

Dişler ve ağızlar bakıma ihtiyaç duymaktadır. Sindirim sisteminin ilk organı olan ağız ve sindirime yardımcı olan dişlerde günlük temizleme büyük önem taşımaktadır. Ağızdan alınan yiyeceklerin kalıntısı bakım yapılmadığında ağızda kalarak bakterilere yol açmaktadır. Bakteriler çürümelere, hassasiyete, diş ve diş eti kanamaları gibi sorunlara yol açmaktadır.

Diş bakımında günlük temizlemede yapılması gereken durumlar vardır. Bu durumları şöyle anlatmak mümkündür:

*Kullanılan diş fırçasını uzun süre kullanmak zararladır. Yapılan araştırmalara göre diş fırçalarının üç ayda bir değiştirilmeleri gerekmektedir. Üç aydan daha fazla kullanılan diş fırçaları yemek artıklarını içerisinde barındırarak temizleme oranını azaltmaktadır. Bu yüzden üç ayda bir (yaklaşık iki yüz kullanıma denk gelmektedir) diş fırçalarının değiştirilmesi gerekmektedir.

*Günlük temizlemede kullanılan diş fırçasının aynı zamanda özelliklerine de dikkat etmek gerekmektedir. Çok sert diş fırçaları dişlere zarar vermektedir. Bu yüzden orta yumuşaklıkta diş fırçaları kullanılmalıdır.

*Diş fırçalarken, fırçalanılan süre çok önemlidir. Dişleri en az iki dakika fırçalamak gerekmektedir. Çünkü iki dakikadan daha az sürede fırçalanan dişler yeteri etkisini gösterememektedir. Diş macunları beyazlatma ve dişlere gösterdiği yararı iki dakikadan sonra göstermeye başlamaktadır. Bunun için dişleri en az iki dakika fırçalamak büyük önem taşımaktadır.

*Dişler günde en az iki en fazla üç kez fırçalamaya ihtiyaç duymaktadır. Her yemek sonrasından diş fırçalamak ideal bir zaman dilimidir. Çünkü ağız içerisinde kalan yemek artıklarını temizleme işlemi hemen yapılmalıdır. Hemen temizlenmez ise ağız kokusu ve çürük gibi sorunlara sebebiyet vermektedir.

*Ağız durulanırken eğer imkan var ise su ile değil, ağız yıkama suları ile veya gargara ile durulanmalıdır. Yapılan araştırmalar su ile durulanan ağzın, diş yüzeyindeki florürün etkisini azalttığı söylenmektedir.

*Fırçalama sadece dişler için olmamalıdır. Dişlerde günlük temizleme yaparken dil ve damak temizliği ihmal edilmemelidir. Özellikle dil temizliği büyük önem taşımaktadır. Çünkü ağız kokusuna sebebiyet veren unsurlar arasından dilin temizlenmemesi gelmektedir.

*Dişleri fırçalar iken, tek yönde sert hareketlerle fırçalamak yanlış bir tekniktir. Günlük temizlemeniz tam olsa dahi, yanlış fırçalama tekniği dişlere zarar vermektedir. Nazik, yumuşak ve oval hareketler ile diş fırçalamak gerekmektedir. Ayrıca diş fırçasının tüm dişlerle temas ettiğinden de emin olmalısınız.

Bunların yanı sıra en uygun ve en kaliteli diş macunlarını da tercih etmelisiniz. Günlük diş temizliğinize özen göstermeli, ihmal etmemelisiniz. Kusursuz gülüşler, ferah nefesler dişlerin günlük temizlenmesiyle meydana gelir!