DİŞ HASSASİYETİ NEDIR, NEDEN OLUŞUR, NE İYİ GELİR?

DİŞ HASSASİYETİ NEDIR, NEDEN OLUŞUR, NE İYİ GELİR?

Diş hassasiyeti çok yaygın bir diş problemidir. Dişi koruma görevinde olan minenin aşınması sonucu meydana gelen diş hassasiyeti, sıcak ve soğuk içecek tüketiminde kendini belli etmek ile başlar. Hassasiyet yaşayan insanlar dişlerinde aniden bir acı hissettiklerini ve bu acıyı önleyemediklerini söylemektedir. Bu hassasiyet birçok sebepten meydana gelebilmektedir. Bilinen en yaygın sebepler şunlardır:

*Dişi yanlış fırçalamak, hassasiyete yol açan en büyük etkendir. Aşırı hızlı ve sert darbeler ile fırçalamak, gün içerisinde sık sık diş fırçalamak, tercih edilen diş fırçasının sert olması diş minesine zarar vermekte, aşınmasına yol açmaktadır.

*Tartarlar da hassasiyete yol açan nedenler arasında gösterilir. Tartar, az diş fırçalama ve diş bakımının günlük olarak yapılmamasından kaynaklanmakta ve bu da hassasiyete yol açmaktadır.

*Asit miktarı yoğun olan yiyecek ve içeceklerin sıklıkla tüketilmesi de bilinen nedenler arasındadır. Aadece asitli yiyecekler değil, ekşi yiyeceklerin fazla tüketimi de diş üzerinde bulunan minenin soyulmasına hatta zamanla erimesine yol açtığından hassasiyet pek tabii kaçınılmaz olacaktır.

*Aynı zamanda sık sık tatlı tüketimi de zararlıdır. Çünkü fazla şekerli besinler ağız içerisine girdikten sonra bakteri oluşmasına sebep olur ve bu bakteriler dişte hassasiyete sebebiyet vermektedir.

Diş hassasiyetini önlemek için çeşitli önlemler alınabilir. Ağız bakım suları kullanabilir, oluşmuş ve/veya oluşmakta olan bakteri oluşmasını engelleyebilmek mümkündür. Diş fırçalama işlemini doğru yapmak da hassasiyet sorununu ortadan kaldıracaktır. Doğru diş fırçalama ideal yumuşaklıkta diş fırçasıyla gerçekleşir. Nazik ve yumuşak hareketler ile günde en az iki en fazla üç kez diş fırçalamak ve fırçalama süresini en az iki dakika olacak şekilde yapmak bilinen en doğru diş fırçalama yöntemidir. Aynı zamanda diş macunu için de uygun macun tercih ederek hassasiyeti en az indirebilir, yok edebilirsiniz. Ekşi ya da aşırı tatlı aromalar içeren diş macunlarından uzak durmalısınız. Tüm bunlara rağmen acınız azalmıyor, yiyecek ve içecek tüketimi sizler için kabus haline gelmiş ise diş doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Dermokil'de dişleriniz için uygun, hassasiyete sebebiyet vermeyen maddeler ile hazırlanmış diş macunlarını kullanarak, dişlerinize ve gülümsemenize iyi bakın! Ayrıca içerdiği doğal maddeler dişlerinize en iyi bakımı sağlamaktadır. Çünkü içerdiği maddeler kadar, içermediği maddeler ile de sağlığınızı düşünür. Birçok diş macununun içerisinde raf ömrünü uzatmak, extra beyazlık sağlamak amacıyla kullanılan birçok madde sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Beyazlatmayı fazladan maddeler ile değil, bitkisel formüllerle sağlayan Dermokil diş macunlarını sitemizde bulabilir, kahkahaların ve acısız dişlerin tadını çıkartabilirsiniz!