DİŞ NEDEN BEYAZLAMAZ? DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

DİŞ NEDEN BEYAZLAMAZ? DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Birçok insanın şikayetçi olduğu beyazlamayan dişler, sıklıkla karşılaşılan bir diş sorunudur. Çeşitli sebeplerden dolayı beyazlamayan dişler, çoğu insanı gülümsemekten kaçınmaya, kendilerini özgüvensiz hissetmelerine yol açmaktadır. Oysa diş beyazlatmak oldukça kolay bir yöntemdir. Birçok doğal yolu bulunmaktadır ve düzenli olarak tekrarlanması gereken durumlardır.

Dişlerin çoğu nedenden dolayı beyazlamadığını belirtmiştik. Bu nedenler arasında şunları gösterebiliriz:

*Öncelikle her insanın çeşitli faktörlerden dolayı dişlerinin farklı renkte olduğunu bilmeliyiz. Dişlerin maksimum beyazlığı insandan insana değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı beyazlamayan dişlerin en büyük sebebi genetik faktörlerdir.

*Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması, her yemekten sonra ağız içindeki yemek kalıntılarını anında yok etmemek dişin beyazlamamasına neden olarak gösterilir. Çünkü yemekten sonra fırçalanmayan dişler, diş yüzeyinde birikerek zamanla sararmaya yol açmaktadır.

*İçilen içeceklerin etkisi de beyazlamayan dişlerin en büyük nedeni arasındadır. Sürekli olarak tüketilen çay, kahve ve şarap gibi içecekler dişleri sarartır ve beyazlatmak oldukça güçleşir.

*Yemeklere tat vermek için kullanılan çeşitli soslar da etkiler arasında gösterilir. Bu soslardan özellikle domates ve soya, içerisinde kullanılan sirke de beyazlama süresini uzatıp, çirkin sarı bir görünüm yaratmaktadır.

*Baharat kullanımı bağırsaklar için önemlidir. Tüketilen baharatlar bağırsak ve mideyi çalıştırsa da ne yazık ki dişlerin sararmasında büyük rol oynamaktadır. Tüketilen baharatlar sonrası dişlerin güzelce fırçalanması, ağızda baharat kalıntısı kalmaması gerekmektedir.

*İçerisinde asit bulunan içecekler de dişleri sarartmasıyla bilinir. Asitler, dişlerin rengini olduğundan daha sarı göstermesine sebep olmaktadır. Ayrıca düzenli fırçalanmasına rağmen beyazlama süresini de ne yazık ki uzatmaktadır.

*Şekerli yiyecekler (daha çok abur cubur diye adlandırdığımız içecekler) dişlere zarar vermektedir. Sadece dişlerin çürümesine değil, sararmasına da neden olmaktadır.

Bu sebeplerden dolayı dişler ne yazık ki  beyazlamamaktadır. Dişleri beyazlatmada en büyük etken doğru diş fırçalamadır. Doğru diş fırçalamak dişleri beyazlatmada en büyük etkendir. Peki doğru diş fırçalama nasıl olmalıdır?

Doğru diş fırçalama için en başta kullanılan diş fırçasının türü gelmektedir. Çok sert bir diş fırçası dişlerinize zarar vereceğinden çok sert yapıdaki fırçalar tercih edilmemelidir. Daha sonra fırçalama tekniği gelmektedir. Dişleri hızlı hızlı ve/veya sadece tek yönlü fırçalamak da dişlere zarar vermektedir. Nazik, yavaş ve oval hareketlerle fırçalanmalıdır. Dişleri fırçaladıktan sonra dil ve damak ihmal edilmemelidir. Günde en az iki, en fazla üç kez fırçalamak ideal bir rakamdır. Bu yöntemlere dikkat etmeli, dişleri beyazlatmak için düzenli olarak diş fırçalamamız gerekmektedir.