FERAH NEFES İÇİN NE YAPILMALIDIR?

FERAH NEFES İÇİN NE YAPILMALIDIR?

Ağız kokusu çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Sürekli olan ve engellenemeyen ağız kokusu ne yazık ki bireyleri sosyal hayatta kötü etkileyen bir durumdur. Ağız kokusu engellenebilir, ferah nefese kavuşabilirsiniz. Ağız kokusuna sebep olan nedenler arasında şunları sıralayabiliriz:

*Ağız kokuları bazen kalıcı olmayabilir. Diş fırçalamadan yatılan gecenin sabahında oluşan ağız kokusu normal sayılır. Kalıcı olmamakla beraber, ağız içinde kalan yiyeceklerin bekleyip kokması ile meydana gelmektedir. Fırçalama ile yok olmaktadır.

*Sürekli olan ağız kokularında doktora görünmek en doğrusu olacaktır. Çünkü engellenemeyen ağız kokularının sebebi burun, geniz, çürük diş gibi nedenler olabilmektedir. Bu nedenlerde hekime başvurmak en doğru yol olacaktır.

*Fırçalanmayan dişlerde ve ağızlarda biriken yemek kalıntıları bir süre sonra ciddi şekilde birikmektedir. Biriken kalıntılar da bir süre sonra ağız kokusuna sebebiyet vermektedir.

*Ağız bakımının eksik ve/veya düzensiz yapılması da koku yaratan sebeplerdir.

*Karaciğer hastalıklarının da ağız kokusu yarattığı bilinmektedir. Karaciğer yetmezliği ve buna benzer karaciğer rahatsızlıkları da ağız kokusuyla beraber seyretmektedir.

*Protez kullanıyor iseniz, temizlenemeyen ve bakımı güzel yapılmayan protezlerin ağız kokusuna sebep olduğu bilinmektedir.

*Çeşitli hastalıklardan dolayı azalan tükürük salgısı da bir süre sonra ağız kokusu yaratmaktadır.

*Böbrek yetmezliği, akciğer enfeksiyonu gibi hastalıklar da ağız kokusuna sebebiyet veren hastalıklar arasındadır.

*Alkol ve sigaranın çok sık kullanımı da ne yazık ki ağız kokusu yaratmaktadır.

Ağız kokusuna sebep olan faktörler yukarıdaki gibidir. Ferah bir nefese kavuşmak için ise yapılması gerekenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

*Diş fırçalamayı doğru ve düzgün yapmak ferah bir nefes için yapılması gerekenlerde ilk sırayı alır. Aynı zamanda fırçaladıktan sonra kullanılan diş ipinin kullanımı da oldukça önemlidir. Çünkü tamamen temizlenmiş ağız içleri kokuyu önlemektedir.

*Dili fırçalamak da büyük önem taşımaktadır. Çünkü yenilen besinler sadece diş aralarında değil dil üzerinde de birikmektedir. Bu yüzden kokuyu önlemek için dili fırçalamak ve temizlemek çok önemlidir.

*Koku yapan bazı yiyecekler vardır. Bu yiyeceklerin atımı nefes yoluyla olmaktadır. Bundan dolayı koku yapan yiyeceklerden elden geldiğinde uzak durmak gerekmektedir. Sarımsak ve soğan bu yiyecekler arasında yer almaktadır.

*Sigaradan uzak durmak da ağız kokusunu önleyip, ferah bir nefese sahip olmanızda yardımcı olacaktır.

*Ağız bakımında gargara kullanmak da önemli bir yer tutmaktadır. Diş fırçalama ve diş eti kullanma ne kadar ağız kokusunu önlese de gargara yapmak da önemli bir yer tutmaktadır.

Ferah bir nefese kavuşmak oldukça kolaydır. Önemli olan ağız kokusu yapan şeylerden uzak durmaktan geçmektedir!