GECE BAKIM KREMİ NEDEN KULLANILIR, NE İŞE YARAR?

GECE BAKIM KREMİ NEDEN KULLANILIR, NE İŞE YARAR?

Gece bakım kremlerinin kullanım amacı, cildi siz uykudayken nemlendirmek ve beslemektir. Çünkü cildimiz birçok maddeyi gece salgıladığından dolayı daha etkili bir sonuç olacaktır. Gündüzleri kullanıma uygun olan kremlere göre daha yoğun bir krem olmakla beraber, cildi nemlendirme özelliği çok daha fazladır. Gece kullanılmalarının amacı, gün içerisinde cildin istemsiz olarak pek çok etkiye (terleme, makyaj, olumsuz hava şartları vs.) maruz kalmasıdır. Gece bakım kremlerinin birçoğunda yaşlanmaya karşı etkili olan formüller de bulunur. Aynı zamanda bu kremlerin lekeleri azaltma, cilt kusurlarını (sivilce, kuruluk vs.) mümkün olduğunca yok etme, kırışıklıkları olabildiğince azaltma gibi özellikleri de bulunur. Kremlerin içerisinde bulunan bazı maddeler güneş ışığı ile karşılaştığı zaman cilde zararlar (tahriş, kızarıklık, döküntü vs.) verebilmektedirler. Gece bakım kremleri bu açıdan büyük önem taşır. Güneş ışınlarının olmadığı gece vaktinde kullanılan kremlerin içinde, gündüz kullanılsa zararlı olabilecek ama cildin ihtiyaç duyduğu maddeleri içermektedir.

Her yazımızda belirttiğimiz gibi cilt tipinize göre seçim yapmalısınız. Cilt tipinizi tanıyıp, kullandığınız her türlü krem sizler için daha yararlı olup, en iyi sonuçları verecektir. Böylece kendi cildinize uygun olarak tercih ettiğiniz gece bakım kremleri sayesinde, ciltte oluşan sivilce, kurluk, leke gibi cilt problemlerini en aza indirebilir, zamanla yok edebilirsiniz. Tabii ki düzenli kullanımda!

Dikkat edilmesi gereken birçok nokta tabii ki mevcuttur. İlk olarak cildinizde oluşan sorunları iyi bilmelisiniz. Sivilce probleminiz varsa sivilceler için olan gece bakım kremlerini, kırışıklığınız varsa ona uygun olan kremleri tercih etmelisiniz. Bu kremler çoğunlukla yaşlara göre üretilmiştir. Krem seçerken yaş skalası olup olmadığına, varsa hangi yaş aralığını kapsadığına odaklanmalısınız. Aynı zamanda cilt tipinize göre, kremlerin nem oranlarına bakarak almalısınız. Çünkü yağlı bir cilt için, kuru ciltler için üretilmiş olan gece bakım kremini kullanmak bir fayda sağlamayacak, aksine zarar verecektir. Uyku vaktinizi ve uykuda geçirdiğiniz süreyi ayarlamanız gerekmektedir. Az uyuduğunuz zaman krem ne yazık ki etki edecek süreyi bulamayacaktır. Çünkü bu kremlerin etki süresi biraz uzun bir süreyi kapsamaktadır.

Gece bakım kremlerini kullandıktan sonra cildi hem yüzeysel hem de derinlemesine nemlendirdiğini fark edeceksiniz. Cildi yenileyecek, daha genç bir görünüm kazandıracaktır. Leke oluşumunu engellemektedir ve cilt üzerinde var olan lekeyi zamanla ve düzenli kullanımda yok edecektir. Uyku sırasında salgılanan maddelerle birleşerek sizleri istediğiniz görüntüye kavuşturacaktır.

Sağlıkla kalın!