ORGANİK DİŞ MACUNU HAKKINDA

ORGANİK DİŞ MACUNU HAKKINDA

Organik diş macunu hakkında bilgi vermeden önce. İlk olarak organik kelimesinin ne anlama geldiği bilinmelidir.

Organik, üretiminde asla kimyasal bir katkı maddesi bulunmayan, üretiminden satışına kadar titizlikle kontrol edilen ve sertifikalı bir tarımsal üretim şeklidir.

Organik diş macununa dönecek olursak, hayatımızda büyük bir önemi vardır. Çünkü doğrudan dişlerimizle ve ağzımızla temas halinde bulunan diş macunlarını günde en az iki en fazla üç kez dişlerimizle buluşturmaktayız. Sürekli temas halinde bulunan bu ürünün organik olması sağlığımız açısından bizlere oldukça yararlı olacaktır.

Sadece yetişkinler değil, çocuklar da düşünülmelidir. Çünkü çocuklar diş fırçaladıkları ilk zamanlar ne yazık ki diş macunlarını yutabilirler. Yutulan diş macununun içerisinde flor bulunduğundan dolayı, çocuklar için adeta bir tehlike saçmaktadır. Çocuklarda zeka geriliğinden başlayarak kansere kadar olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bundan dolayı organik diş macunu tercih edilmeli, hayatımızda yer etmelidir.

Organik diş macununun bir diğer önemi ise, diğer diş macunlarında adeta zehir niteliğinde bulunan ürünlerin bulunmamasıdır. Bu maddeler her ne kadar yalnızca ağız içindeki şeylerle temas halinde bulunsa da, bağışıklık sistemini çökerttiği kanıtlanmıştır. Aynı zamanda bünye oldukça hassaslaşmaktadır. Hassaslaşan bünye de enfeksiyonlara karşı direnci azalttığından dolayı, azalan direnç beraberinde sürekli hastalığı getirmektedir. Çok kolay hasta olma durumu, en ufak durumlar karşısında bile uzun süreli rahatsızlıkların meydana geldiği uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Aynı zamanda organik olmayan diş macunlarının içinde bulunan diğer maddeler zamanla dişlerde yumuşamaya ve hassaslaşmaya neden olmaktadır. Aynı zamanda daha kolay çürüme de meydana gelmektedir. Kısacası dişlerime günlük bakımı aksatmadan, eksiksiz yapayım derken aslında dişlerinize zarar verebilirsiniz. Üzerinde organik yazan her diş macununa da inanmamak gerekir. Çünkü bu organik maddelerin bir sertifikası mevcuttur. O sertifikanın olmadığı ürünler, üzerinde organik yazsa da organik değildir.

Sadece macun için değil, hayatımızda çoğu ürünü organik olarak tercih etmeliyiz. Adeta bizlere hastalık saçan bu ürünleri mümkün olduğunca az tüketmek gerekmektedir. Sağlıklı olayım derken, sağlınızdan olabilirsiniz. Çünkü yukarıda belirttiğimiz gibi organik ürünlerde asla kimyasal bir madde veya herhangi bir şey kullanılmaz. Üretimden, tüketime kadar titizlikle gözlemlenir. En ufak bir kimyasalın karıştığı ürünler organik olarak sayılmaz. Ayrıcı çeşitli testlerden geçen bu ürünler gerçekten organik olduklarında sertifika almaktadırlar. Sertifika alan bu ürünlerin ambalajında mutlaka bu belgeye dair bir damga bulunmaktadır.

Günde en az iki kere buluştuğunuz diş macunlarının organik olmasına dikkat etmeli, sağlınızı önemsemelisiniz!