SAÇ GÜÇLENDİRİCİ ÜRÜNLER NELERDİR? SAÇLARI GÜÇLENDİRMEK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

SAÇ GÜÇLENDİRİCİ ÜRÜNLER NELERDİR? SAÇLARI GÜÇLENDİRMEK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Saçları güçlendirmenin yolu, mümkün olduğunca saçları olumsuz etkilerden korumak ve onlara düzenli bakımı sağlamaktan geçer.

Saçlara zarar veren birçok durum vardır. Bu durumlardan biri olumsuz ve değişken hava şartlarıdır. Sürekli pislik ve toz içinde olan hava ve aniden değişen hava saçların dengesini bozduğundan zarar vermektedir. Sürekli ısıyla temas halinde olan saçlar (maşa, düzleştirici, fön makinesi vs.) da bir süre sonra yıpranmaktadır. Devamlı boya gibi işlemlere maruz kalmış saçlar ve saçları kuruturken havlu ile sürtünme yaratılan saçlar da bir süre sonra zarar görmektedir. Saçlara zarar veren daha birçok etki olmasına rağmen en bilindik durumlar bu şekildedir.

Saçları güçlendirmek için onlara bakım sağlanması gerektiğini belirtmiştik. Saç güçlendirici birçok ürün bulunmasıyla beraber, temel bakım ürünleri şunlardır:

*Şampuan

*Saç kremi

*Saç maskesi

*Saç serumu gibi ürünlerdir.

Peki saçları güçlendirmek için başka neler yapılmalıdır?

*Öncelikle düzenli ve sağlıklı beslenmek, su tüketmek gerekiyor. İnsan vücudu gün içerisinde çeşitli besin gruplarına ve suya ihtiyaç duyuyor. Yeteri kadar su içilip, dengeli beslenildiğinde saçlar güçleniyor, sağlıklı bir görüntü kazanıyor.

*Saçları sık sık yıkamak da saçları güçsüz bırakır. Saçları her yıkamada saçlar yağ kaybettiğinden saçlar güçsüz görünmekte ve çabucak kırılmaktadır. Bu yüzden saçları çok sık yıkamamak gerekmektedir.

*Bitkiden elde edilmiş doğal yağları kullanmak da saçları güçlendirecektir. Saç diplerine uygulanan bu yağlar, kökten uca kadar onarım sağlayacak, güçlendirecektir.

*Isılı saç aletleri de saç aletlerini mümkün olduğunca az kullanmak da saçı daha da güçlendirecektir. Saçlar sürekli ısıya maruz kaldığında kırılıp, güçsüz bir görüntüye sebebiyet vermektedir.

*Saç için kullandığını aksesuarlar, özellikle tokalar saçları çektiğinden dolayı bir süre sonra saçları güçsüz bırakmaktadır. Bundan dolayı bu ürünlerin kullanımına dikkat edilmelidir.

*Sıklıkla saç boyası gibi ürünler kullanmak zamanla saçları yıpratacaktır. Bundan dolayı sık sık boyamamaya özen gösterilmelidir.

*Saçları birkaç ayda bir kestirmenin de saçları güçlendirmede önemli bir rolü bulunmaktadır.

*Tarak kullanırken de dikkatli olunmalıdır. Saç şekline göre tarak seçimi yapılmalı, düzenli olarak tarağın temizlenmesi sağlanmalıdır.

*Saçlarınız için bakım yaparken en uygun bakım ürününü seçmelisiniz. Saçlara uygulanan doğru bakım saçları güçlendirir ve onarır. En uygun saç bakım ürününü seçmenin yolu da saç tipinizi tanımaktan geçmektedir. Yanlış saç bakım ürünlerinin tercihi saçı onarmayacak, onarmamakla beraber güçsüz bir görüntüye sebebiyet verecektir.