SİVİLCE NEDEN OLUŞMAKTADIR? SİVİLCE İÇİN OLAN MASKELER NE İŞE YARAR?

SİVİLCE NEDEN OLUŞMAKTADIR? SİVİLCE İÇİN OLAN MASKELER NE İŞE YARAR?

Cilt kusurlarının başında hiç şüphesiz sivilce gelmektedir. Her yaştan insanda meydana gelen sivilceler, çeşitli sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Sivilce için birçok çözüm üretilirken, bu çözümlerin başında sivilce için maskeler gelmektedir. Sivilceler cilt üzerinde oluştuğu vakit birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bilinen en büyük sorun psikolojik sorunlardır.

Sivilce, gözeneklerin çeşitli sebeplerden dolayı tıkanması sonucunda yağ bezlerinin oluşması ile cilt üzerinde meydana gelen deri kabarcığıdır. Sivilceyi oluşturan birçok sebep vardır. Bu seblerden bazıları şöyle sıralanabilir:

*Hormonal sebepler bilinen en büyük sivilce çıkma nedenidir. Hormonal dengesizlikler veya hormonal değişimler sivilce oluşumunu tetikler ve yüz, omuz ve sırt olmak üzere birçok bölgede sivilce çıkmasına neden olur. Adet dönemi, hamilelik ve menopoz gibi dönemler hormonların değiştiği bir dönemdir. Bu yüzden bu dönemlerde sivilce görülmesi normal karşılanır ve olağandır. Çoğu insanda da görülebilir.

*Kullanılan bazı tür ilaçların da sivilce yaptığı bilinmektedir. Vitamin desteği için kullanılan b12 ilaçları bu gruba örnek verilebilir. Bu durumda hekiminiz ile görüşüp başka çözümler arayabilirsiniz. Lakin ilacın sivilce yaptığını fark ettiğinizde tedaviyi kendi kendinize sonlandırmamalısınız.

*Genetik faktörlerin de sivilce oluşumunda etkili olduğu söylenmektedir.

*Kullanılan kozmetik ürünler de sivilce yapan en büyük etkenler arasındadır. Tavsiye edilen kullanma tarihini geçirmiş kozmetik ürünler cilde büyük zararlar vermektedir. Aynı zamanda aşırı makyaj yapımı, sağlıksız kozmetik ürünlerin kullanılması, içeriği tamamen sağlıksız ürünlerden oluşan kozmetik ürünlerini kullanmak beraberinde sivilce getirecektir.

*Tabii ki stresten dolayı çıkan sivilceler de bulunmaktadır. Stres birçok alanı etkileyen bir psikolojik durumdur. Stres sonucunda çıkan sivilce de kaçınılmaz olacaktır.

Daha birçok nedenden dolayı çıkan sivilcelerin bilinen en büyük sebepleri yukarıda sıraladığımız gibidir. Sivilce oluşmasını engellemek için ilk olarak beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Aşırı yağlı ve tuzlu besinler sivilce oluşumunu tetikleyecek, iltihaplı sivilceler meydana gelecektir. Aynı zamanda bol su tüketimi de sivilce oluşumunu en aza indirecek, sivilceleri yok edecektir. Bununla beraber stres, depresyon gibi psikolojik sorunlardan uzak durulması yine sivilce oluşumunu azaltmaya yardımcı olacaktır. Yüzümüze sıklıkla temas eden kozmetik ürünlerin içeriğine, son kullanma tarihine mutlaka bakmamız gerekmektedir. Bunların yanı sıra sivilceyi engelleyen kremler ve maskeler mevcuttur. Bu ürünlerin özellikleri yüzdeki sivilceyi zamanla azaltmak, yeni sivilce oluşumunu da engellemektir. Sivilce sorunu için üretilen birçok maske Dermokil’de sizleri bekliyor!