YAĞLI SAÇ İÇİN ŞAMPUAN ve SAÇTAKİ YAĞLANMAYI DURDURMA

YAĞLI SAÇ İÇİN ŞAMPUAN ve SAÇTAKİ YAĞLANMAYI DURDURMA

Yağlı saçlar bireyler için can sıkan bir durum olmuştur. Saçlar çeşitli şekilde ya da çeşitli tiplerde olabilmektedir. Ama bunlar arasında hiç şüphesiz en can sıkan durum yağlı saçlar olmuştur. Saçlar çeşitli nedenlerden dolayı yağlandığı gibi bu yağlanma doğuştan gelen saç tipinizde de mevcut olabilir. Ama ne olursa olsun sonuçları can sıkıcıdır. Sağlıksız ve pis bir görüntü, adeta yapışan saç telleri…

Yağlı saçlar için şampuanlar üretilmiştir. Bu tarz şampuanların amacı saçtaki yağlanmayı ve kirli görüntüyü azaltmak ve zamanla yok etmektir. Düzenli kullanımda gözle görülür değişimler ortaya çıkmaktadır. Şu da bilinmelidir ki saçlar kendiliğinden de yağ üretmektedir. Doğal yapımızda böyle bir durum olduğu için bunu önlemek mümkün değildir. Ancak çeşitli yöntemler ile bu yağ üretimi kontrol altına alınabilmektedir.

Yağlanmayı durdurmak için önce yağlı saçlar için şampuanları kullanılmalıdır. Bunların dışında en başta tarak seçimi de önem taşımaktadır. Her gün birkaç kez saçlarımızla buluşan tarağın temizliği çok önemlidir. Temiz olmayan ve doğrudan saçlarımıza temas eden tarak, yağlanmayı daha da arttıracaktır.

Yağlı saçlar normalden daha fazla temizliğe ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden temizlik gücü yüksek birçok doğal ürünü şampuanların içine atarak kullanmak da fayda sağlayacaktır. Bu ürünlerin doğrudan teması saçlara zarar verip vermeyeceği açısından kesin bir bilgi olmadığından bu şekilde kullanmak da yine bir çözüm yolu olacaktır.

Saçlarınızla sık sık oynamayın, el sürmeyin. Çok fazla dokunulan saçlar ne yazık ki yağlanmaya sebebiyet verecektir. Hatta zaten yağlı bir saça sahipseniz, oynadığınız zaman saçlarınızın gün içerisinde daha da yağlandığına şahit olacaksınız.

*Isılı aletleri bir süre tercih etmeyin. En azından saçtaki yağlanma azalana kadar. Isılı saç aletlerinin saçları daha da yağlandırdığı bilinmektedir.

*Banyo esnasında kullanılan sıcak su da saçtaki yağlanmaya neden olan durumlardan biridir. Saçtaki yağlanmayı azaltmak için sıcak su tercihinden kaçınılmalı, ideal sıcaklıkta su ile saçlar yıkanılmalı ve durulanmalıdır.

*Beslenme alışkanlıklarınızı ve su içme alışkanlığınızı düzene sokmalısınız. Sağlıksız besinlerin tüketimi saçlarda yağlanmaya yol açmaktadır. Özellikle fastfood ürünlerin tüketimi saçtaki yağ üretme oranını arttığından, yağlanma kaçınılmaz olacaktır.

*Saç kremi kullanırken, kremi diplerle temas ettirmekten kaçının. Zaten yağlı bir kıvamda olan saç kremleri, saç diplerinde üretilen yağın miktarını çoğaltacak, yağ üretilen yeri besleyerek sizlere sağlıksız ve yağlı bir saç görünümünü beraberinde getirecektir.