YAŞLANMA KARŞITI KREM NEDİR, CİLT NEDEN YAŞLI BİR GÖRÜNÜME SAHİP OLUR?

YAŞLANMA KARŞITI KREM NEDİR, CİLT NEDEN YAŞLI BİR GÖRÜNÜME SAHİP OLUR?

Zaman ilerledikçe cilt eski sıkılığını kaybetmektedir. Cildin sarkması, kırışması gibi görüntüler yaşlılıkta meydana gelmektedir. Çünkü uzmanlar ilerleyen zaman etkisini en çok cilt üzerinde gösterir diyorlar. Bundan dolayı da zaman ilerledikçe kırışıklık, sarkma gibi görüntüler kaçınılmaz yaşlılık belirtileri olmaktadır. İnsanoğlu yıllardır bu görüntüden kaçıp, rahatsız olmaktadır. Bundan dolayı da sürekli çözümler üretmeye çalışmaktadırlar. Son dönemde yaygın olarak yaşlanma karşıtı kremler kullanılmaktadır. İşe yaradığı söylenildiğinden dolayı çok sık tercih edilen ürün haline gelen yaşlanma karşıtı kremler, yalnızca yaşı oldukça ilerlemiş insanlar tarafından değil; yüzünde daha erken yaşta yaşlılık belirtisi görülen bireyler tarafından da tercih edilir hale gelmiştir.

Yaşlanma karşıtı kremleri açıklayacak olursak, yaşlılıkla beraber gelen olumsuzlukları (kırışıklık sarkma, sağlıksız cilt görünümü vs.) engellemek ve/veya yavaşlatmak için geliştirilmiş olan kremlerdir. Yaşlılık etkisini en aza indirmek veya yavaşlatmak mümkündür. Ancak düzenli kullanım önemli bir yere sahiptir ve düzenli olarak bakımın yapılması gerekmektedir. Aksi halde bir sonuç alınamayabilir.

Peki neden yaşlı bir görünüme sahip oluruz gibi sorular çok sık sorulan sorular arasındadır. Zaman ilerledikçe cilt üzerine bazı maddeler azalma gösterirler (kolajen, elastin lifleri vs.) ve bu da beraberine kırışıklık ve sarkma gibi olumsuzlukları doğurmaktadır. Ayrıca aşırı stres durumu, bulunduğunuz bölgedeki çevresel faktörler, cilde yeterli nemin sağlanamaması, zararlı ışınlara sürekli maruz kalmak gibi nedenler de yaşlılığa, yaşlı bir görünüme sebep olmaktadır. Ayrıca sürekli yan yatış pozisyonunda uyuyan kadınlarda göğüs bölgesi kırışıklığı da görülmüştür.

Sadece yaşlanma karşıtı kremlerin kullanılması tabii ki yeterli olmayacaktır. Yukarıda belirttiğimiz gibi düzenli kullanım pek tabii önem taşısa da, beraberinde birçok şeyi de yapmamız gerekmektedir. Örneğin cilt tipinize uygun olarak seçtiğiniz nemlendiriciler ile cildinize nem takviyesinde bulunup, kırışıklığı en aza indirmeye yardımcı olabilirsiniz. Zararlı ışınlardan mümkün olduğunca cildinizi korumaya çalışmalısınız. Güneş ışınları, televizyon ve bilgisayar gibi aletlerden yayılan ışınlardan mümkün olduğunda uzak kalmanız faydalı olacaktır. Günlük tüketilmesi gereken su miktarı kadar su tüketmenin de ciddi faydalarını göreceksiniz. Çünkü cilt suya ihtiyaç duymaktadır ve bunun için de yeterli miktarda su içilmesi gerekmektedir. Alkol ve sigaradan da uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü bu ürünler cildi daha hızlı yaşlandırmakta ve zarar vermektedir. Sadece cilt üzerinden değil, altında da ciddi sağlık sorunlarına yol açarak zarar verecektir. Yaşlanmayı yavaşlatmak istiyorsanız yaşlanma karşıtı kremler yanında yukarıdaki önerileri dikkate almanız yararlı olacaktır.