YÜZ TEMİZLEME JELİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

YÜZ TEMİZLEME JELİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

Yüz bakımımızı yaparken birçok ürün kullanmaktayız. Yüz serumları, tonikler, peelingler, maskeler… Saymakla bitmeyecek birçok ürünü rutin olarak cilt bakımımızda kullanmaktayız. Ancak yüz temizleme jelleri kullanmayı unutuyor, kirli bir cilt üzerine bakım yapıyoruz. Daha sonra etki göstermediğinden ya da tahmin edilenden daha az etki gösterdiğinden şikayetçi oluyoruz. Ancak bilinmesi gereken bir şey vardır ki, o da temiz olmayan bir cilde bakım yapılmasının yanlış olduğudur. İşte bu noktada da devreye yüz temizleme jelleri giriyor. Yüzü derinlemesine temizleyen bu ürün, aslında cilt bakımında en temel noktada yer alıyor.

Yüz temizleme jelleri pek çok noktada bizlere yarar sağlamakta. Bu yararların başında makyajı derinlemesine temizlemesi geliyor. Makyaj ne yazık ki gün boyunca yüzümüze nüfuz etmekte. Gün sonunda makyajı çıkartırken ya sadece su kullanıyor, ya da makyaj temizleme suları tercih ediliyor. Ama günümüzde kullanılan makyaj malzemeleri ilerleme göstererek suya dirençli bir yapıda üretilmekte. Bu yüzden makyajı çıkarmada sadece bu sular yeterli olmuyor. Bundan dolayı yüz temizleme jelleri kullanılmalı, gün boyunca cilde adeta derinlemesine nüfuz eden, gözenekleri kapatan makyaj kalıntılarından yüz temizleme jelleri ile kurtulmamız gerekmektedir. Çünkü yüz üzerinde makyaj uzun süre bulunursa çeşitli cilt sorunlarına davetiye çıkaracaktır. Bunlar sivilce ve kırışıklık gibi basit sorunların yanında cilt kanserine kadar uzanan ciddi sorunlardır.

Aynı zamanda düzenli olarak kullanılan yüz temizleme jelleri, çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan sivilce, siyah nokta ve bölgesel yağlanma gibi sorunları da ortadan kaldıracaktır. Çünkü cilt temizlendiğinde gözenekler hava almaya başlayacaktır. Hava almayan başlayan cilt, gözeneklerin tıkanması sebebiyle ortaya çıkan sivilce ve siyah noktayı yok edecek, oluşmasını da engelleyecektir. Aynı zamanda kirli cildin sebep olduğu yağlanmayı azaltacak, sağlıksız görünümü ortadan kaldıracaktır.

Tamamen kirden arındırılmamış cilt ne yazık ki hoş olmayan görüntülere de sebebiyet vermektedir. Bunların başında kuru bir yüz görünümü, yağdan dolayı parlayan bir cilt ve daha birçok kirli görüntülerdir. Ancak yüz temizleme jelini kullanmayı alışkanlık haline getirmek nemini dengelemiş ve sağlıklı bir cilt tipi oluşturur. Aynı zamanda yağ oluşumunu zamanla azaltıp engellediğinden, yağ sebebiyle oluşan parlak cilt görüntüsünü ortadan kaldırır. Bunun aksine sağlıkla parlayan doğal bir ışıltı kazandırır.

Yüz temizleme jelini kullanmak bizlere fayda sağlayacaktır. Unutmayalım ki, cilt bakım rutini sadece maskelerle ve kremlerle sağlanmaz. Yani sadece bunlar yeterli olmayacaktır. Cilt bunların yanında artı desteklere de ihtiyaç duyar. Bu desteklerin başında da yüz temizleme jelleri gelmektedir.