Arı ürünü propolis içerdiği için vegan değildir. Propolis diş bakımında vazgeçilmez doğal içeriklerden biridir.

 

*İçerisinde mikronize ve steril özellikte doğal beyaz kil bulunmaktadır.

*Sigara, çay, kahve ve yemek artıkları nedeniyle oluşan lekeleri gidererek ağız hijyeni ve temizliği sağlar, nefesi ferahlatır.

*Düzenli kullanıldığında dişlerin doğal beyazlığına kavuşmasını sağlar.

*Kil ve Kalsiyum mineral katkıları sayesinde diş minesinin güçlenmesine yardımcı olur.

*İçerdiği özel bitkisel aktifler sayesinde diş eti kanamalarını önlemeye yardımcı olur.

*Ağız içi pH düzeyi 6,5-7,0 civarındadır. Dikkat edilmeden tüketilen şekerli ve asitli yiyecek ve içecekler ağızda asit birikimi yaparak ph seviyesinin 5,5 ‘in altına düşmesine sebep olur. Bu da zamanla diş minesinin aşınmasına neden olur. DK DENT Diş Macunu hafif bazik özelliği ile ağızdaki asit düzeyini koruyarak diş minesinin aşınmasını önler.

*DK DENT Diş Macunu yapay tatlandırıcı (sakkarin, sucralose, aspartam… v.b) içermez. Tadını tamamen doğal ve ekolojik ortamda yetiştirilen “Stevia” bitkisinden alır.

*DK DENT diş macunu boya içermez, rengini bitki özlerinden alır.

*İçerisinde ağız ve diş sağlığında etkili olduğu bilinen propolis, aloe vera, adaçayı, mür, ratanya, greyfurt, yeşil çay, papatya ve üzüm çekirdeği yağı gibi doğal bitki özleri bulunmaktadır.

*DK DENT Diş Macunu 3 yaş ve üstü çocukların kullanımı için de uygundur.

*Florür, gluten, SLS, paraben içermez.

*Köpürmeyen özellikte diş macunudur.

Florür; Vücuttan geri atılması sınırlıdır ve birikme yaparak bir kısmı vücutta kalmaktadır. Kontrolsüz flor alınmasının organların ya da dokuların gelişimine olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Zeka geriliğine neden olduğu yapılan çalışmalarda görülmüştür.

 

Florür sadece diş macununda değil, içilen sularda, kullanılan bazı mutfak materyallerinde ve gıda ürünlerinde de bulunmaktadır. Her ne kadar diş macunlarında kullanımı belli sınırlarda tutulsa da saydığımız diğer yollarla da florürün vücuda alımı söz konusudur. Bu nedenle sınırların belirlenmesi mümkün değildir.

 

Özellikle çocuklarda florürlü ürünlerin kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır.

Gluten; Alerjen özelliği nedeniyle çölyak hastalarının uzak durması gereken bir protein çeşididir.

DKDENT diş macunlarının “gluten” içermediğine dair bağımsız laboratuar testleri bulunmaktadır. 

Bu nedenle çölyak hastaları güvenle kullanabilir.

Diş macunlarında yüksek köpürme özelliği nedeniyle kullanılan SLS (sodium lauryl sulfate) hammaddesinin iritasyon özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle DKDENT diş macunları SLS içermez. Bunun yerine doğal temizleme ajanları içerir. Doğal hammaddelerin köpürme özellikleri düşük olduğu için de diş macunumuz köpürmez.

Ayrıca bol köpük, etken maddenin diş yüzeyinde kalma süresini ve etkisini azaltabilir.

Diş macunları üzerindeki renkler neyi ifade eder?

Diş macunu tüplerinin arka tarafındaki küçük kareler ve renkleri konusunda tüketicileri yanıltıcı ve gerçek dışı bazı iddialar ortaya atılmıştır. Kozmetik Mevzuatı kapsamında, kozmetik ambalajlarının (şampuan, diş macunu…vs) arka yüzünde renkli kutuların yer alması ve bunların içerik maddelerini göstermesi konusunda herhangi bir tanım yer almadığı gibi bu iddiaların gerçekleri yansıtmadığına yönelik ambalaj üreticilerinin ortak deklarasyonları bulunmaktadır.

Renkli karelerin tek amacı tüpün içine ürün dolarken makine sensörünün tüpü görmesini ve ortalı olarak tüpün kesilmesi ve yapışmasını sağlamaktır. Karelerin renkleri ise ürün anlatımı, barkot, içindekiler vs. gibi arka açıklamalarının yazı renginde tercih edilir. Yazılar siyahsa karenin rengi siyah olur veya yazılar maviyse karenin rengi de mavi olur. Bu durum sadece diş macunlarında geçerli değildir; krem, şampuan gibi kozmetik ürünlerde olduğu gibi gıda ve ilaç gibi tüp ambalajında olan tüm ürünler için geçerli bir teknik uygulamadır.

Kilin yüz yıllardır insan sağlığı açısından etkileri bilinmekte ve son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalarla bu etkiler kanıtlanmaktadır.

Kil yüksek mineral değerleri ile saç ve cilt üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu kadar diş ve diş eti üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Tarihte kil damak hastalıklarında tedavi amaçlı olarak kullanılmıştır.

Kil doğal bir mineraldir, kimyasal işlemlere girmez. Belirli mikronize boyutta ve standart özelliklerdeki kil, dişleri temizlerken herhangi bir kimyasala maruz bırakmaz. Ağız hijyeni ve temizliğinin sağlanmasında katkıda bulunur. Ağız içi hoş olmayan kokuları önlemeye yardımcı olur. Kil mineral katkıları sayesinde ve kilin yeniden mineralleme özelliği ile diş minesinin güçlenmesine yardımcı olur.

Florür çürük önleyici olarak ağız bakım ürünlerinde kullanılan kimyasal bir içeriktir.Vücuttan geri atılması sınırlıdır ve birikme yaparak bir kısmı vücutta kalmaktadır. Kontrolsüz flor alınmasının organların ya da dokuların gelişimine olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Zeka geriliğine neden olduğu yapılan çalışmalarda görülmüştür.Doğal içeriklerle oluşturulan diş macunları ile de düzenli ve etkili kullanımda çürük oluşumunun önüne geçilebilmektedir.

Ağız ve diş bakımında, diş fırçası ve macun seçimi oldukça önemlidir.

Bunun en doğru kararını diş hekiminiz vereceği gibi aşağıdaki konulara da dikkat etmek gerekir;

Diş fırçasında;

*Kıllarının sertlik yapısı

*Fırça büyüklüğünün ağız içine uygunluğu

*Diş fırçalama şekli ve yöntemi

 

Diş macununda;

*Yutulma ihtimali nedeniyle sağlık açısından zararsız içeriklerden oluşmalıdır.

*Diş minesi ve diş eti yapısına göre seçilmelidir, hassas diş ve diş etleri bulunuyorsa bunun için özel geliştirilmiş diş macunları tercih edilmelidir.

*Kullanıldığında ağız içinde temizleme ve ferahlık hissi verebiliyor olmalıdır.

*Temel temizlik özellikleri yanında diş ve diş etleri için bakım sağlıyor olabilmelidir.